Biserica ortodoxă Adormirea Maicii Domnului din Aștileu

Biserica ortodoxă din Aștileu cu hramul Adormirea Maicii Domnului este zidită între anii 1938 – 1940. Este construită din cărămidă arsă, acoperită cu țiglă iar turnurile, 3 la număr sunt acoperite cu tablă zincată. Pictura din interior a fost executată de pictorul Coriolan Munteanu din Oradea în tempera, în anul 1939. Interiorul a fost restaurat în anul 1972. Biserica nu are obiecte de mare valoare istorico – documentară, iar cele de cult și cărțile vechi sunt păstrate în cele mai bune condiții.

Biserica ortodoxa din Călățea

Biserica din Călățea a fost construită în anul 1940. Stilul construcției este asemănător stilului gotic lipsit de ornamentații exterioare și interioare. Are două intrări, una prin față și alta prin partea stângă. Iconostasul este din lemn cu pictura aplicată pe pânză.

Biserica ortodoxă Adormirea Maicii Domnului din satul Chistag

Biserica ortodoxă din satul Chistag are hramul Adormirea Maicii Domnului. Ridicarea edificiului a început în anul 1957 și s-a terminat în anul 1960. Biserica este pictată în tehnica fresco.
Preoții care au slujit în decursul timpului în biserică sunt: Dramba Alexandru, Gal Ioan, Fetea Casian și în prezent preotul Covaci Vasile.

Biserica ortodoxa Sf. Mucenic Gheorghe din Peștera

Biserica din Peștera poartă hramul Sf. Mucenic Gheorghe. A fost construită între anii 1934-1952 în stil bizantin, în formă de cruce greacă. În anul 1985 biserica a fost pictată în tehnica frescă. Iconostasul a fost executat de pictorul Motoc Constantin în anul 1973.

Biserica ortodoxa din lemn Cornet